Dlaczego warto wybrać Program Szybka Inwentaryzacja i jak przygotować się do spisu z natury?

Dlaczego powinieneś wybrać Program Szybka Inwentaryzacja? Inwentaryzacja powinna odbywać się regularnie w każdym przedsiębiorstwie.
Kiedyś do jej przeprowadzenia używano głównie kartki i długopisu. Z tego powodu, proces inwentaryzacji trwał wiele dni, a czasem nawet i tygodni. Nadmiernie eksploatował personel, pochłaniając wiele godzin pracy.
Na szczęście, te czasy minęły bezpowrotnie.
Dzięki nowoczesnemu programowi Szybka Inwentaryzacja oraz technologii RIFD, spis środków trwałych przebiega szybciej, efektywniej i daje 100% gwarancję zgodności wykazu ze stanem faktycznym!

Program Szybka Inwentaryzacja – jak działa?

Każdej firmie zależy na zoptymalizowaniu procesu inwentaryzacji. Chcemy, by przebiegał on szybciej, sprawniej i był jak najdokładniejszy. Możemy zrealizować te zamierzenia, poprzez uzupełnienie istniejącego w organizacji systemu informatycznego o program Szybka Inwentaryzacja. Pozwoli on na usprawnienie spisu z natury poprzez integrację z systemami informatycznymi FK, ERP oraz SAP.

Poradnik efektywnej inwentaryzacji

Jak przygotować się do inwentaryzacji i skutecznie ją przeprowadzić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem. Dzięki pięciu prostym krokom, spis środków trwałych przestanie być wyzwaniem dla pracowników Twojej firmy!

1. Porządkowanie bazy danych

To niezwykle ważny etap pracy, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zastanawiasz się, jakie środki należy podjąć by zoptymalizować cały proces?
Przede wszystkim należy uporządkować nazewnictwo środków trwałych oraz wyposażenia. Ujednolicenie nazw podobnych przedmiotów, poprawienie literówek oraz zlikwidowanie pozycji, które są już nieaktualne sprawi,
że pozbędziemy się chaosu, a wszelkie odczyty staną się bardziej przejrzyste.

Ustal strukturę i kompletność numerów inwentarzowych.

Na tym etapie, należy podjąć decyzję, czy oznaczamy przedmioty kodem kreskowym wygenerowanym przez system Szybka Inwentaryzacja, czy też wykorzystamy istniejącą już etykietę z kodem lub tez wcześniej nadane numery inwentarzowe.
Zastanów się, z jaką dokładnością dotyczącą lokalizacji ma zostać przeprowadzony spis z natury. Czy środki trwałe powinny być przypisywane do danego pomieszczenia? Czy może segregowane według działów, pięter, magazynów itp. Następnie, należy rozważyć, czy środek ma być przypisany jedynie do pomieszczenia, czy również do użytkownika majątku.
Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania oraz uporządkowanie danych sprawi, że kolejne etapy inwentaryzacji będą przebiegać efektywniej i staną się zdecydowanie mniej problematyczne dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie spisu z natury.

2. Import danych do programu inwentaryzującego.

Ręczne przepisywanie danych to przeżytek. Ich automatyczne przeniesienie wiąże się z ogromną oszczędnością czasu. Najprostszą, a tym samym polecaną przez nas metodą, jest zapisanie danych w pliku Excel lub w innym pliku CSV. Każda kolumna danych powinna być oddzielona od pozostałych jednym, ustalonym znakiem, na przykład średnikiem. Gdy plik jest odpowiednio przygotowany, w programie Szybka Inwentaryzacja wystarczy skonfigurować, która kolumna oznacza, jakie dane.
Cały proces jest prosty, intuicyjny i powinien zająć nie więcej niż minutę. W dodatku, cała operacja jest zapamiętywana przez system i gotowa do powtórnego wykorzystania.

3. Program Szybka Inwentaryzacja – znakowanie majątku trwałego

Kolejnym istotnym etapem jest dostosowanie i wydrukowanie etykiet inwentaryzacyjnych oraz oznakowanie całego majątku. Wydruk może odbyć się na dwa sposoby:

  • Wydruk etykiet samoprzylepnych z kodem kreskowym oraz inwentarzowym
  • Wydruk etykiet ze znacznikiem zbliżeniowym z numerem inwentarzowym

Na etykietach z chipem zbliżeniowym można nadrukować te same informacje, które stosuje się przy znakowaniu środków kodem kreskowym. Zdublowanie danych zapewni w przyszłości większą swobodę przy wyborze metody przeprowadzania spisu z natury oraz zapewni identyfikację wzrokową po numerze inwentarzowym.
Urządzenia do inwentaryzacji są przeważnie w stanie obsłużyć  oba standardy. Główna różnica tkwi w drukarce termotransferowej do drukowania etykiet samoprzylepnych. Musi być ona wyposażona w koder tagów z chipem zbliżeniowym.
Dzięki programowi Szybka Inwentaryzacja, wydruk etykiet jest niezwykle prosty. System proponuje wzory o różnych rozmiarach, gotowe do wydruku. Jeżeli istnieje potrzeba zindywidualizowania etykiety, wystarczy posłużyć się wbudowanym w program i intuicyjnym w obsłudze edytorem. Do dyspozycji użytkowników jest również funkcja „wydruk seryjny etykiet”, która pozwala zaoszczędzić cenny czas.

4. Program Szybka Inwentaryzacja – Inwentaryzacja właściwa

Czwartym krokiem jest przeprowadzenie spisu z natury. Przy pomocy mobilnego czytnika, należy odczytać każdy oznakowany przedmiot. W trakcie wykonywania tych czynności łatwo zauważyć przewagę technologii RFID nad kodami kreskowymi.
W przypadku tych drugich, trzeba odnaleźć etykietę i precyzyjnie przyłożyć do niej skaner. Gdy posługujemy się technologią radiową wystarczy, że czytnik znajdzie się w pobliżu przedmiotu. Warto zaznaczyć, że sprzęt ten nie tylko przyśpiesza prace inwentaryzacyjne, ale jest również wyjątkowo odporny na uszkodzenia.
Jeżeli w trakcie spisu z natury zostaną stwierdzone braki lub pomyłki, należy bezzwłocznie wprowadzić je do systemu i dodrukować stosowane etykiety.

5. Raport po inwentaryzacji i wydruk różnic inwentaryzacyjnych

Proces inwentaryzacji kończy wydruk raportu rozbieżności oraz innych niezbędnych formularzy i arkuszy spisowych.
Wielu osobom inwentaryzacja kojarzy się, z procesem żmudnym i długotrwałym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i użyciu wysokiej jakości programów, takich jak Szybka Inwentaryzacja, można w znaczący sposób wpłynąć na efektywność działań dokonywanych w trakcie spisu środków trwałych. Liczymy, że zarówno przygotowany przez nas poradnik, jak i nasz nowatorski program przyczynią się, do poprawy wydajności przeprowadzanych w Twojej firmie spisów z natury.
Dlaczego warto zainwestować w Program Szybka Inwentaryzacja?

  • Program umożliwia skuteczne uporządkowanie gospodarki magazynowej
  • Znacząco usprawnia proces tworzenia raportu po inwentaryzacji
  • Daje możliwość wykorzystania dotychczasowych baz danych
  • Zdecydowanie oszczędza czas dzięki możliwości wykorzystania etykiet z chipem zbliżeniowym RFID
  • Minimalizuje ryzyko pomyłki poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii
  • Pozwala uzyskać w 100% wiarygodne wyniki

Jeżeli masz dość pomyłek popełnianych w trakcie inwentaryzacji i irytuje cię fakt, że przeprowadzanie spisu z natury angażuje Twój zespół na wiele godzin i dni, koniecznie wypróbuj prosty w obsłudze i niezwykle skuteczny program do zarządzania majątkiem firmy. Usprawnij proces inwentaryzacji raz na zawsze i odpędź negatywną aurę, która mu towarzyszy. Postaw na skuteczne rozwiązanie, które zostało entuzjastycznie przyjęte przez użytkowników.

Zobacz, jak zrobić inwentaryzację.

Chcesz się dowiedzieć więcej o Szybkiej Inwentaryzacji?

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nami lub pobierz wersję demonstracyjną programu.

Przeczytaj także:

Zaczekaj!

Zanim opuścisz naszą stronę, pobierz bezpłatne demo programu Szybka Inwentaryzacja.

Przetestuj go w swojej organizacji.