Kod kreskowy czy RFID – Jaką metodę inwentaryzacji wybrać?

W celu maksymalnego zaoszczędzenia czasu spisu z natury, program do ewidencji środków trwałych, wyposażenia i towarów – Szybka Inwentaryzacja® oferuje Ci dwa sposoby przeprowadzenia spisu z natury.

1

Za pomocą etykiet inwentaryzacyjnych z kodem kreskowym

2

Z wykorzystaniem technologii radiowej i znaczników RFID

Wybór rozwiązania zależy od warunków pracy, budżetu i specyfiki Twojej firmy. Jeśli nie wiesz która metoda sprawdzi się w Twojej sytuacji, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać lepszą z nich.

Inwentaryzacja kodem kreskowym - zalety i wady

Oprogramowanie do inwentaryzacji – program Szybka Inwentaryzacja®,  generuje unikalny kod kreskowy i drukuje go na specjalnie dobranych, wytrzymałych, samoprzylepnych etykietach inwentaryzacyjnych.
Sprawdzone w praktyce termotransferowe drukarki etykiet nanoszą go w sposób trwały, odporny na promienie słoneczne i środki czyszczące.

Kluczem do sprawnej inwentaryzacji jest właściwe znakowanie środków trwałych.  Z pewnością chcesz oznaczyć swój majątek tylko raz i nie powracać już do tej czynności. Z powodu słabej jakości etykiet powszechnie dostępnych na rynku nie zawsze się to udaje. Często spotkać można meble z zatartym numerem lub odklejającą się naklejką.

Korzystaj tylko ze sprawdzonych i wytrzymałych etykiet inwentaryzacyjnych do oznaczania środków trwałych, które występują w różnych rozmiarach:

50 x 30mm – Większe, do oznaczenia dużych przedmiotów oraz lokalizacji (np. pomieszczeń, półek, pojemników, palet, mebli, komputerów)
45 x 18mm – Mniejsze do oznaczania drobniejszych przedmiotów (np. środki trwałe, wyposażenie)

35 x 10mm – Bardzo małe – z kodem kreskowym 2D Data Matrix, do oznaczania szczególnie małych przedmiotów (klucze, nośniki danych itp.)

Uwaga: Nadzwyczaj ważne jest zastosowanie właściwych, odpornych etykiet inwentaryzacyjnych i odpowiedniej techniki zadruku. W przeciwnym przypadku narazisz się na ryzyko wielokrotnego znakowania tych samych przedmiotów. Jest to bardzo czasochłonne. Zrób wszystko, aby oznakować swój majątek tylko raz, na cały okres jego użytkowania.
Oprogramowanie Szybka Inwentaryzacja - komputer

Program Szybka Inwentaryzacja

Samoprzylepne etykiety inwentaryzacyjne

Samoprzylepne etykiety z kodem kreskowym

Mobilny kolektor danych do inwentaryzacji

Przenośny czytnik kodów kreskowych z oprogramowaniem

Zalety inwentaryzacji przy pomocy kodów kreskowych

Zaoszczędzisz nawet 80% czasu przez szybszy spis z natury
Unikniesz pomyłek przy identyfikacji środków trwałych i wyposażenia.
Możesz nakleić etykiety na różne powierzchnie.

Spis z natury możesz wykonać na dwa sposoby

1

Za pomocą bezprzewodowego skanera kodów kreskowych podłączonego z laptopa,  z którym przemieszczasz się od pomieszczenia do pomieszczenia

2

Za pomocą mobilnego kolektora danych wyposażonego w pamięć, z czytnikiem kodów kreskowych i specjalnym programem do inwentaryzacji. Dzięki niemu zeskanujesz i zapiszesz w jego pamięci tysiące środków trwałych. Po spisie przekażesz je do głównej kartoteki umieszczonej na komputerze lub serwerze firmowym.

kolektor danych inwentaryzacja

Inwentaryzacja znacznikami RFID - zalety i wady

Zastosowanie zbliżeniowych znaczników radiowych (chipów, etykiet, tagów) w inwentaryzacji RFID (ewidencji środków trwałych i wyposażenia), wprowadzi zupełnie nową jakość i szybkość pracy.

W przeciwieństwie do kodu kreskowego, znacznik RFID (tag, chip) nie musi być widoczny dla urządzenia odczytującego. Odczyt może zatem odbyć się ze znacznie większej odległości niż odczyt kodu kreskowego (nawet z kilku metrów), a co najważniejsze – będziesz w stanie odnaleźć (zlokalizować) i zinwentaryzować przedmioty schowane np. w szafie, bądź stojące wysoko na półkach.

Dzięki technologii RFID, inwentaryzacja przebiega nawet 10 razy szybciej! W jednej chwili będziesz w stanie odczytać nawet kilkadziesiąt znaczników.

W tym samym czasie w przypadku pracy z kodem kreskowym zdążyłbyś odczytać zaledwie kilka przedmiotów. Ponadto dzięki RFID unikniesz biurowej gimnastyki w celu poszukiwania naklejonych na daną rzecz etykiet.

Poniższy film pokazuje różnicę w szybkości spisywania wyposażenia oznaczonego kodem kreskowym i radiowymi znacznikami zbliżeniowymi RFID.

Zalety inwentaryzacji RFID

Dzięki różnorodności dostępnych na rynku znaczników RFID UHF, możliwe jest oznaczenie przedmiotów o różnych gabarytach np. meble, sprzęt biurowy, teczki z dokumentami, sprzęt komputerowy, maszyny, urządzenia i wiele innych.

Znacznik zbliżeniowy RFID może mieć formę tradycyjnej samoprzylepnej etykiety inwentaryzacyjnej, umożliwiającej zadruk numeru inwentarzowego i połączenie np. kodu kreskowego z inwentaryzacją RFID.

Zaletą znaczników (tagów) RFID jest ich błyskawiczny odczyt, nawet w przypadku braku bezpośredniej widoczności czytnika z tagiem RFID.

Za wyborem inwentaryzacji RFID przemawia szybkość z jaką może zostać wykonana. W minutę można zeskanować setki pozycji.

Szybkiej Inwentaryzacji RFID dokonasz za pomocą urządzenia mobilnego (kolektora danych) z zainstalowanym programem Mobilna Inwentaryzacja.

Posiadając kompletny system, inwentaryzacja środków trwałych, sprzętu, asortymentu czy wyposażenia (np. inwentaryzacja komputerów)  zajmie Ci nawet 10 razy mniej czasu niż do tej pory. W końcu przestanie być uciążliwa, a zaoszczędzony czas i energię Twój zespół inwentaryzacyjny będzie mógł przeznaczyć na swoją właściwą pracę.

Inwentaryzacja bez schylania się lub wchodzenia na drabinę?
Z RFID jest to możliwe!

trwałe oznaczenie majątku tagiem RFI

Jeżeli masz wątpliwości jaką metodę inwentaryzacji wybrać , to skontaktuj się z nami w celu przedstawienia dalszych informacji.

Zaczekaj!

Zanim opuścisz naszą stronę, pobierz bezpłatne demo programu Szybka Inwentaryzacja.

Przetestuj go w swojej organizacji.